A- A A+

Film promocyjny

 

 

F

i

l

m

 

p

r

o

m

o

c

y

j

n

y

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu
Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu
Liceum ogólnokształcące o profilu proobronnym z elementami ratownictwa medycznego
Technikum organizacji reklamy
Technikum hotelarskie
Technikum hotelarskie
Technikum gastronomiczne
Technikum gastronomiczne
Liceum ogólnokształcące ratownictwo medyczne i promocja zdrowia
Technikum informatyczne
Branżowa Szkoła I stopnia
Technikum logistyczne
Drukuj

Letni obóz szkoleniowy pierwszej klasy oddziału przygotowania wojskowego

Opublikowano w Aktualności

G A L E R I A
Letni obóz szkoleniowy pierwszej klasy oddziału przygotowania wojskowego Letni obóz szkoleniowy pierwszej klasy oddziału przygotowania wojskowego
     Zanim ruszą na długo oczekiwane wakacje, ostatnie dni upływającego właśnie roku szkolnego uczniowie spędzili niezwykle pracowicie i to w dość nietypowy sposób. Co prawda, już z dala od murów „KZLu”, ale wciąż w szkolnych strukturach. Tu przysłowiowe tornistry zamienili na wojskowe plecaki, a pióra, jak by to wieszcz rzekł, – na błyszczące karabiny.

     To uczniowie pierwszej klasy oddziału przygotowania wojskowego z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu, tego dnia opanowali Barytowe Wzgórza, a konkretnie - zlokalizowany tam poligon i bazę lotniczą Jednostki Poszukiwawczo-Ratowniczej „ Baryt”. Program szkolenia przysposobienia wojskowego od lat realizowany przy współpracy i pod bardzo czujnym okiem komendanta jednostki st. sierż. Jana Czesława Kuska, prócz działań typowo unitarnych wg odwiecznej zasady: „pod górkę, pod słonce i pod wiatr”, obejmuje między innymi wyszkolenie ogniowe tj. podstawy bronioznawstwa oraz wykonywanie strzelań z różnych rodzajów broni. Natomiast zajęcia taktyczne, niestety opłacone sporą ilością otarć i „żołnierskiego” potu, koncentrowały się na marszach ubezpieczonych, maskowaniu i skrytym pokonywaniu terenu. Pewne wytchnienie dla uczestników tego maratonu wyszkoleniowego stanowił czas poznawania tajników minerstwa, zapoznania ze sprzętem pod okiem st. chor. sztab. Radosława Mazura z Patrolu Saperskiego 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca w ramach akcji informowania społeczeństwa o zagrożeniach stwarzanych przez niewybuchy i niewypały. Na koniec obozu do zaliczenia pozostał im jeszcze marszobieg z bronią na 3 km, a rano test z wiedzy wojskowej. Najwyższą lokatą z wyszkolenia uzyskała Laura Kaletyńska.
    W upalne południe, na uczestników kursu czekał już klimatyzowany autokar od zaprzyjaźnionego Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, no i wakacje.